Počítačové vírusy spyware malware ransomware – čo to je a aký je medzi nimi rozdiel sa dočítate v tomto článku. Najlepší antivírový program vás dokáže uchrániť nielen pred počítačovými vírusmi. V tomto článku nájdete všetko, čo potrebujete vedieť o viaccerých typoch počítačových vírusov – o spyware, worms, malware, trojanoch, ransomware, scareware atď.

Ako sme už veľakrát na našich stránkach spomínali, je absolútne nevyhnutné mať na svojom počítači nainštalovaný funkčný antivírový program. Funkčným myslíme taký, ktorý vás bezpečne ochráni nielen pred vírusmi, ale aj pred ďalším množstvom iných hrozieb číhajúcich na váš počítač a dáta.

Veľká väčšina nebezpečných programov nie sú práve vírusmi. Prečo? Pretože hackeri a programátori, ktorí tieto programy vyvíjajú chcú v prvom rade zarobiť peniaze. Speňažiť samotný vírus je obtiažne a preto našli iné účinnejšie spôsoby.

Počítačové vírusy podľa metódy replikácie

Vírus prenikne do vášho počítača keď spustíte infikovaný program alebo pripojíte k počítaču infikovaný disk či USB drive. Poväčšine tento virus nakazí ďalšie programy a disky. Niektoré vírusy dlhšie v počítači spia a vo vopred určený čas sa prebudia a dokážu zničiť vaše dáta či programy.

Worms – červy sú podobné vírusom, ale nevyžadujú naštartovanie z infikovaného programu či disku – teda nepotrebujú na svoje šírenie hostiteľský program. Worm sa sám nakopíruje z iného počítača a naštartuje svoju kópiu, pričom využíva jeho prepojenie cez sieť s ďalšími počítačmi a prostredníctvom nich sa šíri ďalej. Vďaka svojej schopnosti vysokej replikácie sú mimoriadne infekčné a preto aj nebezpečné.

Tak ako sa Trójania nechali prelstiť vojakmi z Grécka, ktorí sa ukryli do Trójskeho koňa, tak sa Trojan – nebezpečný kód ukrýva v zdanlivo užitočnom programe. Hra, utilita, alebo aplikácia, ktorá vám má pomôcť, sa ale skôr či neskôr zmení na škodlivú. Často si trojana stiahneme sami z internetu, dúfajúc, že je to napr. program na rozbaľovanie rar súborov. Trojani alebo trójske kone sú naozaj pre hackerov výnosné. Dokážu vám vybieliť bankový účet alebo ukradnúť vaše osobné údaje, ktoré potom pôvodca predáva na čiernom trhu.

Počítačové vírusy podľa typu správania

Vírusy, červy a trojany sme si identifikovali podľa spôsobu akým sa rozmnožujú alebo replikujú.

Ďalšie tipy škodlivých programov rozdeľujeme podľa toho, ako sa u používateľa správajú.

Spyware je softvér, ktorý špehuje váš počítač, kradne vaše heslá a iné citlivé údaje. Niektoré typy spyware vás doslova vedia špehovať cez webkameru na vašom počítačí a notebooku. Spyware si často nainštalujete sami, kedže sa tvári ako prospešný program.

Adware má za úlohu spustiť vyskakovanie nevyžiadaných reklám a spamov. Reklamy v týchto programoch slúžia niekedy na pokrytie nákladov na tvorbu programu, a vďaka nim je možné, aby program bol dostupný zadarmo. Množstvo reklamných programov sleduje činnosť používateľa bez jeho vedomia, a vtedy už nejde o neškodné zobrazovanie reklám ale jedná sa o spyware.

Rootkit sa uchytí vo vašom operačnom systéme aby zakryl škodlivé programy. Keď sa teda antivírus snaží vylistovať všetky súbory, rootkit svoje súbory pre ním vymaže. Dokáže ukryť aj údaje v registroch.

Ransomware, ako už z prekladu z angličtiny vyplýva, je vydieračský sofvér. Blokuje či šifruje počítačový systém alebo dáta, a vyžaduje od obete výkupné za obnovenie prístupu. Po zaplatení je vám sprístupnené heslo na dešifrovanie dát. Zložitejší typ ransomwaru je schopný zašifrovať celý pevný disk.

Scareware vás má za úlohu len poriadne vystrašiť za účelom zaplatenia na cudzí účet. Klamlivo sa tvári, že v prípade nezaplatenia poškodí váš počítač a vymaže údaje v ňom.

Logická bomba / mína je kus kódu, ktorý pácha­teľ vloží do programu alebo do operačného systému, ktorý vybral ako cieľ útoku. Po uplynutí nejakého času alebo splnení nejakej podmienky (napríklad výpočet polročných odmien) spôso­bí bomba nejakú deštruktívnu akciu: znehodnotenie progra­mu, vymazanie dát, likvidáciu operačného systému. Kvalitné bomby je často ťažké aj spätne odhaliť. Bomby sú stavané na to, aby vykonali jedinú akciu, a ich ďalšia existencia preto nemá zmysel. Kvalitné bomby, ktoré fungujú ako samostatné aplikácie, dokážu samy seba odstrániť, takže je spätne možné nájsť ich len pomocou kompletných záloh systému.

Počítačové vírusy spyware malware ransomware - čo to je a aký je medzi nimi rozdiel.
Počítačové vírusy spyware malware ransomware – čo to je a aký je medzi nimi rozdiel

Ochrana pred počítačovými vírusmi na viaccerých úrovniach

Čo teda je ten malware? Malware je odvodený z anglického malicious software, čo znamená zlomyseľný softvér. Patrí sem teda aj virus, červ, trojan, spyware a ďaľšie typy, o ktorých sme si povedali.

Tak ako je viaccero škodlivých programov, je aj viaccero úrovní zabezpečenia pred nimi. Či už je to samotný antivírusový program, ktorý musí byť aktualizovaný, alebo firewall, ktorý vás ochráni pred útokmi z internetu. Pre bezpečné surfovanie po internete musí byť úplne aktualizovaný váš softvér, či už váš operačný systém (napríklad Windows), alebo váš internetový prehliadač (napríklad Internet Explorer či Firefox). Spamový filter vám pomôže pri boji so spamom, ktorý je často nositeľom nebezpečných infiltrácií. V prípade firemných údajov je obzvlášť dôležité ich chrániť pomocou VNP pripojenia.

S bezpečnosťou vašich systémov máme dlhoročné skúsenosti. Viac o našich službách v tomto segmente nájdete na našej stránke. Poskytujeme komplexné IT a cloudové služby pre firmy i jednotlivcov. V prípade, že potrebujete pomoc, neváhajte sa nám ozvať na info@sycom.sk.