V poslednom čase zaznamenali v Národnom centre kybernetickej bezpečnosti zvýšené množstvo úspešných ransomvérových útokov. Ako ochrániť firmu pred kybernetickým útokom a čo by ste ako majiteľ mali spraviť, si prečítajte v tomto článku.

Čo je to ransomware sme popísali v našom článku : Vírusy, spyware, malware: Aký je medzi nimi rozdiel?

NBÚ poukázalo na to, že kybernetické útoky nabrali na intenzite hlavne v našom stredoeurópskom regióne. Preto je veľmi dôležité, aby firmy a podnikatelia zabezpečili svoje systémy proti týmto útokom, inak môžu prísť nielen o svoje dáta, ale aj financie.

Útočník po úspešnom prieniku do systému zašifruje kriticky dôležité dáta a žiada výkupné v sumách aj státisíce eur za obnovenie prístupu do systému. Túto metódu útokov zaznamenali vo viaccerých slovenských, hlavne štátnych organizáciách.

Čo by ste teda ako majiteľ firmy mali urobiť pre zabezpečenie svojich dát a systémov? Tu sú odporúčania pre vás:

  • Zabezpečiť funkčné a spoľahlivé zálohovanie dát . Toto opatrenie je kľúčové pre zaistenie bezpečnosti dát, preto je nutné skontrolovať zálohovacie systémy, či je záloha dôležitých údajov skutočne zabezpečená. Odporúčame v pravidelných intervaloch kontrolovať možnosti obnovy kritických dát.
  • Zálohované údaje musia byť od ostatnej infraštruktúry fyzicky oddelené, kedže ransomvér má schopnosť šíriť sa v internej sieti a znehodnocovať zálohy ich šifovaním.
  • V prípade incidentu je potrebné identifikovať zasiahnuté zariadenie a izolovať ho od zvyšku siete. Ak boli zasiahnuté viacceré systémy, snažte sa vypnúť napadnutú sieť na úrovni switchu. Ak to nie je možné, odpojte aspoň zasiahnuté zariadenia od siete odpojením sieťových káblov a Wi-Fi. Zariadenia vypínajte len vtedy, ak nie je možné ich odpojenie od sieťovej infraštruktúry, pretože ich vypnutím by mohlo dôjsť ku nezvratnej strate dát v zariadení.

V prípade, že máte podozrenie na útok na vašu organizáciu, môžete kontaktovať Národný bezpečnostný úrad – incident@nbu.gov.sk . Firma Sycom je vám taktiež k dispozícií v prípade, že si nie ste istý alebo potrebujete poradiť ohľadom zabezpečenia vašej IT infraštruktúry. O počítače našich zákazníkov sa staráme už 15 rokov a stále nás to baví. 🙂 Kontakty nájdete na našej stránke.

Ako ochrániť firmu pred kybernetickým útokom.
Ako ochrániť firmu pred kybernetickým útokom.