Iste ste už viackrát počuli, že by ste mali zo serverov prejsť na cloudové riešenie. My vám povieme dôvody, prečo by ste túto zmenu mali sami chcieť. Dilemu server versus cloud vám pomôžeme vyriešiť, alebo aspon lepšie pochopiť v tomto článku.

Hovorí sa, že zmena je život. Avšak všetci dobre vieme, že zmeny nám spôsobujú skôr strach, neistotu a iné nepríjemné pocity. Je to spôsobené tým, že zmena v sebe skrýva niečo nové, s čím nemáme skúsenosti. Ak však pochopíte, prečo je pre vás prechod do cloudu výhodný, zmena pre vás bude dávať zmysel a tým bude jednoduchšia.

Čo je cloud

Cloud je typ servera, ktorý je vzdialený (zvyčajne v data centrách), to znamená, že je prístupný cez Internet. Zákazník si prenajíma priestor v cloude namiesto vlastníctva serverov vo vlastnej firme.

Určite ste už vo svojom živote mali skúsenost s cloudom. Sú totiž všade naokolo, vrátane služieb a aplikácií ako Gmail, Outlook, iCloud, Dropbox a iné. Dokonca aj Facebook je vlastne cloud.

Pokojnejší život s cloudom

Skúste sa zamyslieť, koľko stresu vašej firme spôsobujú nefunkčné technológie. Koľko starosti máte s prevádzkou vašich serverov, a koľko nervov to stojí udržiavať ich v dobrom stave, funkčné a zabezpečené. Ak máte servery v cloude, už vás žiadny fyzický prvok infraštruktúry neotravuje. O všetko sa starajú profesionálni dodávatelia cloudových služieb. Na vás je už iba nastaviť si parametre cloudu podľa vašich potrieb. Cloud vlastne presúva starostlivosť o IT na poskytovateľa služieb, cloud providera, čo pre vás znamená o jednu starosť menej. Firma nemusí riešiť priestory pre server, napájanie, chladenie miestnosti, údržbu a opravu serverov, ale všetko jej dodá dodávateľ ako službu za mesačný poplatok.

Vždy vítané znižovanie nákladov

Vďaka cloudom už nemusíte investovať do serverov a ich obnovy ak na to príde čas. Odbúrate tým všetko železo alebo hardware vo vašej serverovni. Cloud vám zaistí nulové investičné náklady v tomto smere. A na nulu sa dostávame nielen v investíciách do serverov, ale aj v prevádzkových nákladoch. Odpadajú vám náklady na elektrinu, chladenie, správu serverov a ich opravy atď. Vaše firemné účty sa tomuto určite potešia.

Cloud je jednoznačne efektívnejším spôsobom prevádzkovania vášho IT, a to ešte z jedného dôvodu. Virtuálne prostredie vám umožňuje platiť iba za takú infraštruktúru, akú práve potrebuje vaša firma. Podľa vašich potrieb vám nastavíme váš cloud vrátane platobného modelu – fixnej mesačnej platby. Týmto spôsobom získate predvídateľné výdavky pre vašu firmu a žiaden nefunkčný server vás viac neprekvapí.

U fyzických serverov sa veľmi tažko zachádza s predvídateľnosťou a transparentnosťou. Nikto vám vopred nepovie, ako dlho vaše servery vydržia, kedy sa pokazia, alebo aké iné problémy s nimi budú. V cloudom máte tieto náklady vo svojich rukách. Faktúra obsahuje 3 hlavné položky – procesory, pamäť a disky. Všetky tieto parametre si určujete sami takže presne viete, čo sa fakturuje.

Cloud je bezpečnosť

Zvykli sme si, že práca s počítačom nie je až taká veda. A tým, že server je vlastne počítač, môže sa aj jeho správa zdať navonok jednoduchá. Ale v skutočnosti to tak nie je. Správa serverov vyžaduje presne kontrolované podmienky, preto je vhodné, keď sú uložené v správnom prostredí, akým je napr. dátové centrum. Takéto umiestnenie zaisťuje stabilitu a dostupnosť služieb, pretože všetky systémy su zaistené a zálohované. S prípade serveru vo vlastnej serverovni je táto dostupnosť otázna a sú prípady, kedy ju nemôžete ovplyvniť. Poskytovateľ cloudových služieb garantuje bezpečnosť dáť v zmluvných podmienkach.

Server versus Cloud

Všetci vnímame to, že technológie idú dopredu míľovými krokmi. S cloudom sa vašej firme vedia otvoriť nové obzory s ohľadom na efektivitu prevádzky na všetkých oddeleniach. Iste, nehovoríme, že cloud je lepšou voľbou pre všetkých. Je nenahraditeľný v prípade dát, ktorých dostupnosť je kritická a zároveň je k nim potrebný prístup z viacerých miest vrámci tímu. Takýmito dátami sú napríklad maily, faktúry, či projektová dokumentácia. Do cloudu nie je vhodné migrovať príliš veľké dáta, alebo dáta, ku ktorým nie je potrebný prístup pre všetkých zamestnancov spoločnosti, napr. záznamy kamerového systému.

Zhrňme si teda výhody a nevýhody cloudu:

Cloud výhody:

  1. Udržba systému a upgrade zabezpečený dodávateľom služieb

2. Jednoduchá voľba parametrov kapacity prenajatého priestoru a rýchlosti procesorov

3. Bezpečnosť dát a zálohovanie

4. Dostupnosť kdekoľvek máte internet

Cloud nevýhody

  1. Potreba byť pripojený na Internet

Zhrňme si aj výhody a nevýhody lokálneho servera:

Server výhody

  1. Rýchlosť uploadu dát na server a downloadu dát zo servera
  2. Nastavenia systému máte vo svojich rukách

Server nevýhody

  1. Vysoké investičné náklady do nových serverov
  2. Drahá údržba serverov

Outsourcing IT služieb do cloudu je vhodné prekonzultovať s odborníkmi, ktorí vedia zhodnotiť situáciu a porovnať výhody nevýhody v prospech efektívneho riešenia pre každý typ podnikania. V prípade otázok sa nám neváhajte ozvať na info@sycom.sk. Veľmi radi vám poradíme ako posunúť vaše IT na ďalšiu úroveň.