Vianočné sviatky sú čarovným obdobím roka. Čierny piatok a Cyber ​​Monday nám umožňujú prekvapiť priateľov a rodinu špeciálnymi darčekmi za zlomok ceny. Najlepšie na tom je, že na získanie najlepších ponúk ani nemusíte opustiť pohodlie svojho domova. Bezpečné nakupovanie na internete naberá na dôležitosti.

Online nakupovanie je výhodnejšie ako kedykoľvek predtým – mnohí maloobchodníci prijali bezpečnostné opatrenia, aby sa vyhli nebezpečenstvám spojeným s davmi ľudí na čierny piatok, a presunuli svoje ponuky online. Avšak veľký počet zamestnancov pracujúcich z domu používa na nákupy cez internet firemné počítače a notebooky. Nakupovanie online tak môže predstavovať riziko pre firemné dáta alebo systémy.

Ako môžete ochrániť svoju firemnú sieť a údaje pred hackermi? Zostavili sme zoznam tipov na bezpečné nakupovanie na internete, ktoré vám pomôžu zaistiť bezpečnosť a ochrániť vaše súkromie počas nákupnej sezóny.

bezpečné nakupovanie na internete
Bezpečné nakupovanie na internete

1. Buďte kritickí voči e-mailovým obchodom


E-mailový marketing je stále jednou z hlavných ciest, ktoré firmy používajú na propagáciu obchodov a produktov – je to tiež jedna z hlavných ciest, ktoré aktéri hrozieb používajú na preniknutie do vášho systému. Ak ste otvorili svoj e-mail v novembri, pravdepodobne ste videli v predmetoch mailov „BIG CYBER MONDAY DEAL!!!“ Pred otvorením e-mailu sa uistite, že viete identifikovať odosielateľa a že e-mailová adresa vyzerá legitímne. Phishingové útoky patria medzi najbežnejšie typy kybernetických útokov, s ktorými sa ako profesionáli v oblasti kybernetickej bezpečnosti stretávame. Hackeri tiež používajú ponuky „na poslednú chvíľu“ na podnecovanie používateľov ku kliknutiu. Klikajte opatrne.

2. Vyhnite sa e-mailom s prílohami


Ak sa hackeri dostanú do vášho systému, môžu nájsť spôsob, ako získať akýkoľvek súbor, ktorý chcú. Jedným z najbežnejších spôsobov, ako hackeri získavajú prístup k zariadeniam, sú prílohy e-mailov. Škodlivé súbory možno ľahko zamaskovať ako exkluzívny kupón na Čierny piatok alebo Cyber ​​Monday alebo najlepšiu tajnú ponuku pre zákazníkov. Vyhnite sa sťahovaniu e-mailových príloh, pokiaľ osobne nepoznáte odosielateľa a neočakávate priložený súbor.

3. Prieskum obchodu


Ak dostanete exkluzívnu ponuku na Čierny piatok alebo Cyber ​​Monday, urobte si prieskum. Prejdite si webovú stránku predajcu a zistite, či inzeruje túto konkrétnu ponuku. V prípade pochybností kontaktujte oddelenie služieb zákazníkom predajcu a overte si ponuku pomocou kontaktných informácií uvedených na webovej stránke predajcu.

4. Aktualizujte svoj prehliadač


Prehliadače vyžadujú bezpečnostné aktualizácie, aby vás ochránili pred najnovšími kybernetickými hrozbami. Ak používate zastaraný prehliadač, nechránite sa pred nedávno vyvinutými kybernetickými útokmi. Pred nákupmi na internete sa uistite, že používate najnovšiu vydanú verziu preferovaného prehliadača.

5. Overte, či predajca používa bezpečné pripojenie (HTTPS)


Keď prejdete na webovú stránku predajcu, uistite sa, že adresa URL začína s „https“. Hypertext Transfer Protocol Secure (HTTPS) zaisťuje, že webová lokalita má platný certifikát Secure Sockets Layer (SSL) a že informácie, ktoré poskytujete, sú šifrované. Šifrovanie sťažuje hackerom krádež informácií.

6. Používajte silné heslá


Vo všeobecnosti sa odporúča, aby ste pre svoje online účty používali silné a jedinečné heslá. Ak používate jednoduché heslá alebo opakujete všade tie isté heslá, hackeri môžu rýchlo získať prístup k vašim digitálnym informáciám vrátane bankových účtov, obchodných účtov, súborov a osobných informácií. Odporúčame pri vytváraní hesiel používať rozsiahlu kombináciu písmen, číslic a symbolov.

7. Vyhnite sa verejnej sieti Wi-Fi


Dôrazne neodporúčame zdieľanie osobných údajov vrátane nakupovania online prostredníctvom verejných pripojení Wi-Fi. Vo všeobecnosti majú tieto pripojenia slabé bezpečnostné opatrenia a umožňujú hackerom ukradnúť vaše informácie počas ich prenosu.

8. Používajte kreditné karty, nie debetné karty


Kreditné karty ponúkajú ďalšiu vrstvu ochrany pri nakupovaní online. Na rozdiel od debetných kariet, ktoré sú priamo prepojené s vaším bankovým účtom, kreditné karty zvyčajne ponúkajú väčšiu ochranu v prípade napadnutia vášho účtu. Okrem toho sa nebudete musieť obávať, že odcudzené číslo kreditnej karty ovplyvní váš osobný bežný účet.

9. Overte si výpisy z účtu


Po nakupovaní na internete si overte, že výpisy z účtu zodpovedajú vašej nákupnej aktivite. Ak spozorujete akúkoľvek neznámu transakčnú aktivitu, okamžite ju nahláste banke.

Udržujeme vašu firmu v bezpečí.

Sycom Systems ponúka riešenia kybernetickej bezpečnosti vrátane firewallov, ochrany koncových bodov, zabezpečenia e-mailov a konzultačných služieb. Kontaktujte nás a zistite, ako môžeme pomôcť udržať vašu firmu v bezpečí.

Autor: Nikola Křížková