Technológia je náročné odvetvie, s ktorým je potrebné udržať krok. Každý deň sa na trhu objavuje nový hardvér, softvér a rôznorodé mobilné aplikácie. Vrámci zachovania bezpečnosti firiem je potrebné držať krok s trendami kybernetickej bezpečnosti.

Ešte náročnejšie je ale pokúsiť sa porozumieť technickému žargónu, aby ste dostali odpovede na tieto otázky:

Čo robí tento nový technologický produkt alebo riešenie?

Čo vlastne o ňom potrebujem vedieť?

Ako si môžeme naplánovať dopredu, aby bola naša firma technologicky pripravená a aktuálna?

Orientovať sa v téme kybernetickej bezpečnosti môže byť ešte ťažšie. Nové prostredie zamerané na prácu na diaľku zmenilo počet firiem, ktoré potrebujú riešiť kybernetickú bezpečnosť.

V tomto blogu vám pomôžeme rozobrať, čo potrebujete vedieť o kybernetickej bezpečnosti na nasledujúci rok 2021.

PREČO JE PRÁVE TERAZ DÔLEŽITÝ ČAS PRE KYBERNETICKÚ BEZPEČNOSŤ?

Pandémia koronavírusu zmenila spôsob fungovania mnohých firiem. V priebehu niekoľkých mesiacov sa USA zmenili na krajinu, ktorá je primárne zameraná na prácu z domu.

Podľa správy Stanfordskej univerzity z júna 2020 „vidíme neuveriteľných 42% pracovných síl v USA, ktoré teraz pracujú na plný úväzok z domu. “ Nielen USA, ale aj Slovensko sa posunulo míľovými krokmi vpred, čo sa týka práce z domu či dištančnej výučby.

S väčším počtom ľudí pracujúcich z domu je v teréne viac zariadení prenášajúcich citlivé údaje z bytových pripojení. V kancelárii tiež stále pracuje značný počet ľudí. Robustné brány firewall a riešenia kybernetickej bezpečnosti, ktoré chránili zariadenia za stenami kancelárie, sú pre mnohé podniky stále nevyhnutné. V niektorých prípadoch však môžu zlyhať pri ochrane vašich zariadení pripojených z domu a mobilných zariadeniach.

V prostredí vzdialenej práce môže mať veľa firiem úžitok z prehodnotenia svojich riešení kybernetickej bezpečnosti a prevychovania používateľov v oblasti nových najlepších postupov alebo tzv. best practices kybernetickej bezpečnosti.

6 TRENDOV KYBERNETICKEJ BEZPEČNOSTI NA ROK 2021

1. OCHRANA ÚDAJOV

Firmy vytvárajú a ukladajú množstvo údajov a môžeme len čakať, že tento objem bude neustále rásť. Pretože spoločnosti neustále zvyšujú svoje digitálne stopy, fyzicky aj digitálne, je k dispozícii viac údajov a viac koncových bodov, ktoré môžu hackeri zneužiť. Spoločnosti by mali prehodnotiť, ako ukladajú a chránia svoje údaje, a zároveň ich udržiavať prístupné a efektívne pre zamestnancov svojej organizácie.

Spoločnosti by navyše mali uvažovať o spôsoboch „ochrany pred katastrofami“ , čo sa týka firemných údajov. Medzi katastrofy môže patriť ľudská chyba, poveternostné udalosti, kybernetické útoky, poškodenie súborov, zlyhanie hardvéru alebo dokonca, ako sme nedávno zažili, globálna pandémia COVID-19.

Plány kybernetickej bezpečnosti sú pre podniky nevyhnutné na ochranu ich údajov a zachovanie prístupu k nim v prípade núdze.

2. VIACSTUPŇOVÁ AUTENTIFIKÁCIA (MFA) – Multifactor authentication

Veľa spoločností podniká online. Online riešime e-shopy aj banky a účtovníctvo. MFA poskytuje ďalšiu vrstvu kybernetickej bezpečnosti pri online prístupe k informáciám overením vašej identity pomocou alternatívneho kontaktného bodu.

Najbežnejší scenár MFA pravdepodobne poznáte: zadáte svoje používateľské meno a heslo a potom, čo budú potvrdené vaše prihlasovacie údaje, musíte zadať ďalší kód, ktorý sa zvyčajne dodáva prostredníctvom textového oznámenia alebo e-mailu na mobilné zariadenie. Táto ďalšia vrstva zabezpečenia pomáha zabrániť používateľom so zlým úmyslom nabúrať sa do vašich účtov a získať prístup k súkromným údajom.

3. RIADENIE KYBERNETICKEJ BEZPEČNOSTI VYŽADUJE EXPERTA

Kybernetická bezpečnosť je čoraz zložitejšia, často sa vyvíja a stáva sa stále dôležitejšou pre podniky akejkoľvek veľkosti v akomkoľvek priemysle. Mnoho organizácií si uvedomuje, že potrebujú riešiť otázky kybernetickej bezpečnosti, ktoré idú nad rámec toho, čo dokáže vyriešiť ich interný IT tím. Stále viac sa objavuje potreba odborných pracovníkov, buď na základe projektu, alebo na základe trvalej podpory, ktorí by dokázali uspokojiť pokročilé potreby v oblasti kybernetickej bezpečnosti.

Mnoho podnikateľov si tiež uvedomuje, že ich bežné riešenia kybernetickej bezpečnosti typu plug-and-play už to ďalej nezvládnu. Prispôsobené riešenia kybernetickej bezpečnosti, ktoré vyhovujú budúcim obchodným potrebám firmy, spolu s odborným vedením na podporu systémov, budú naďalej získavať na význame v dlhodobých plánoch stále väčšieho množstva spoločností.

Trendy kybernetickej bezpečnosti
Trendy kybernetickej bezpečnosti

4. INTERNET OF THINGS (IOT)

Pravdepodobne ste slovo IoT počuli niekde v spravodajskom článku, blogu alebo na sociálnych sieťach. Je to druh mätúceho výrazu pre niečo, s čím sme sa v posledných rokoch čoraz viac oboznámili.

IoT pokrýva všetky zariadenia a gadgety pripojené k internetu, ktoré nám uľahčujú každodenný život. Táto kategória obsahuje všetko od inteligentných reproduktorov, termostatov, hodiniek, žiaroviek, vodomerov, výrobných technológií – zoznam neustále rastie. Tieto zariadenia, aj keď sú často malé, prenášajú veľké množstvo dát. Zaznamenávajú tiež informácie, ktoré poskytujete.

Očakávajte, že riešenia kybernetickej bezpečnosti sa budú naďalej vyvíjať tak, aby zahŕňali aj ochranu zariadení IoT.

5. DETEKCIA A ODPOVEĎ – ENDPOINT DETECTION AND RESPONSE ERD

Ekonomika typu „pracujte z domu“ znamená, že v teréne mimo kancelárie je viac zariadení alebo koncových bodov. Namiesto zamerania na ochranu zariadení za bránou firewall vo fyzickom umiestnení sa EDR zameriava na zabezpečenie ochrany jednotlivých zariadení distribuovaných vo virtuálnej sieti organizácie bez ohľadu na to, kde sa nachádzajú.

EDR monitoruje podnikové zariadenia na podozrivé správanie v reálnom čase pomocou pokročilých technológií, ako je umelá inteligencia a strojové učenie, na detekciu kybernetických útokov, izoláciu infikovaných zariadení a strojov, upozorňovanie správcov a odstraňovanie kybernetických hrozieb. Vďaka EDR môžu odborníci v oblasti kybernetickej bezpečnosti monitorovať výstrahy a umiestňovať jednotlivé zariadenia do karantény skôr, ako dôjde k narušeniu celej obchodnej siete.

6. PRACOVNÉ PLÁNY DLHODOBÉHO VZDIALENÉHO PRACOVISKA

Keď sa začala pandémia koronavírusu, veľa podnikateľov sa usilovalo spojazdniť prácu z domu aspoň na najnevyhnutnejšie úkony. Teraz nastal posun k trvalejšej práci z domu alebo flexibilným pracovným plánom na diaľku.

Technologické požiadavky, čo sa týka softvéru, hardvéru, kybernetickej bezpečnosti a podpory, vyzerajú inak, keď sú zamestnanci rozdelení do rôznych kancelárií, štátov a časových pásiem. Technológia samozrejme zohráva rozhodujúcu úlohu pre podniky, aby zostali v spojení, pracovali a podporovali zamestnancov. Viac organizácií prehodnocuje svoje impulzy momentálnej práce z domu a vypracúvajú dlhodobo udržateľné vzdialené pracoviská pre svojich zamestnancov.

Zjednodušujeme veci.

Spoločnosť SYCOM sa špecializuje na poskytovanie komplexných a bezpečných technologických riešení pre podniky. Radi by sme vám ukázali, ako môže vaše podnikanie profitovať z našich technologických riešení a služieb. Ak sa chcete dozvedieť viac, kontaktujte nás.