E-shop môže byť úplne samostatný, nezávislý od iných eshopov a webov alebo s nimi môže zdieľať rovnaké servery, prípadne ho generuje ten istý e_commerce CMS ako iné eshopy.

Server a cloud

Server je počítač podobný notebooku, akurát má konfiguráciu prisposobenú na to, aby bežal spoľahlivo 24 hodín denne a mohli sa naň pripájať milióny ľudí naraz. Nemá displej ani reproduktory, ale zato má rýchlejší procesor, väčšiu vnútornú pamäť a veľké a rýchle úložiská. Je to kus železa, na ktorý môžete ukázať a povedať, že toto je náš server. Aj keď zvyčajne ho už firmy nemajú u seba v budove, ale len prenajatý v datacentre, takže ho na vlastné oči nikdy nevideli.

Ak je viaccero serverov spojených do jednej skupiny, ktorá pracuje spolu ako celok, hovoríme tomu cloud (mrak). Vtedy eshop nie je uložený na jednom konkrétnom serveri, ale využíva časť priestoru a výpočtovej sily celého cloudu. V tom istom cloude sú okrem vášho eshopu stovky či tisícky až milióny ďalších. Cloud môže byť zložený z veľkého množstva serverov rozmiestnených po celom svete a nedá sa povedať, že jeden z nich je váš.

Ked rastie návštevnosť eshopu, rozširujete množstvo produktov alebo funkcionalitu eshopu, tak rastie záťaž servera. Až zrazu server prestane stačiť a musíte zvýšiť jeho výkon, pridať ďalší alebo prejsť na výkonnejší. Ak je zvýšenie záťaže veľmi výrazné a neočakávané, môže vás to prekvapiť. Ak to nevyriešite, može byť váš web pomalý alebo dokonca nedostupný.

Pri veľkom a dobre navrhnutom cloude je toto riziko oveľa menšie, pretože zvýšená návštevnosť jedného webu je pre celý cloud ako kvapka v mori. Výhoda cloudu je teda v efektívnom zdieľaní a využití výpočtovej sily. Na druhej strane je cloud oveľa komplexnejší ako samostatný server. Preto je pre niektoré špecifické projekty výhodnejšie mať vlastný server, ktorý má lepší pomer výkon/cena, aj keď väčšinu času ostane nevyužitý. Pri očakávanom prudkom zvýšení záťaže hrozí riziko výpadku a administrátor musí spraviť opatrenia, aby bol server dostupný.

Čo si vybrať

Ak chcete vedieť, čo si máte vybrať, neexistuje jednoduché odporúčanie. Cloudová architektúra je nový a moderný trend, ktorý bude ďalej rásť. Cena však môže byť vyššia a všetku starostlivosť o servery preberá prevádzkovateľ cloudu. Pri prenajatých serveroch máte vyššiu kontrolu nad svojím riešením. Menšie eshopy zvyčajne začínajú na prenajatých serveroch a počas rastu a expanzie prechádzajú na cloudové služby. V obidvoch prípadoch potrebujete spolupracovať do systémovým administrátorom, ktorý sa o nastavenie eshopu na serveri alebo cloude bude starať.

Veľa prevádzkovateľov eshopu sa svojmu hostingu náležite nevenuje až do chvíle, kým eshop nie je pomalý alebo má výpadky v hlavnej sezóne.

V prípade otázok ohľadom tejto témy nás neváhajte kontaktovať na info@sycom.sk

Váš Sycom tím.