Cloudy sú horúcou témou pre malé a stredné podniky, no i pre veľké korporácie. Čo je to cloud a aké typy cloudov existujú sa dočítate v tomto článku.
Čo je to cloud?
Cloud je virtuálny priestor v dátových centrách, ktorý prevádzkovateľ cloudových služieb poskytuje klientom. Prostredníctvom internetu klienti pristupujú k svojim dátam uloženým v tomto dátovom centre. Dáta sú umiestnené v dátových centrách na fyzických serveroch. Podľa potreby vie poskytovateľ zákazníkovi zväčšovať priestor, ak potrebuje uložiť viac dát a takisto upravovať výkon cloudu.
Cloudové úložiská rozdeľujeme na:
1. Verejné cloudové úložisko.
Používatelia odosielajú údaje poskytovateľovi cloudových služieb, ktorý im účtuje mesačný poplatok za predplatné na základe spotrebovaného úložiska. Za vstup a výstup údajov sa účtujú dodatočné poplatky. Google Cloud a Microsoft Azure sú najväčšími verejnými poskytovateľmi cloudu. Menší poskytovatelia spravovaných služieb tiež hosťujú zálohy vo svojich cloudoch alebo spravujú zákaznícke zálohy vo veľkých verejných cloudoch.
2. Súkromné cloudové úložisko.
Údaje sa zálohujú na rôzne servery v rámci firemného firewallu, zvyčajne medzi lokálnym dátovým centrom a sekundárnou lokalitou. Z tohto dôvodu sa súkromné cloudové úložisko niekedy označuje ako interné cloudové úložisko.
3. Hybridné cloudové úložisko.
Spoločnosť využíva lokálne aj externé úložisko. Podniky zvyčajne využívajú verejné cloudové úložisko selektívne na archiváciu údajov a ich dlhodobé uchovávanie. Používajú súkromné úložisko na lokálny prístup a zálohovanie na rýchlejší prístup k svojim najdôležitejším údajom.
Ako a prečo by ste mali zálohovať firemné údaje si prečítajte v tomto článku.
Ak zvažujete previesť vašu firmu do cloudu, je veľmi dôležité poznať rozdiel medzi viacerými typmi cloudových služieb.
Zvyčajte sa stretnete s troma modelmi cloudových služieb.
Typy coudových služieb:
SaaS Softvér ako servis
Softvér ako servis je najrozšírenejšia forma služieb pre firmy v cloude. SaaS používa internet na dodanie aplikácií, ktoré sú v správe tretej strany. Vačšina z nich beží cez váš webový prehliadač, takže k nim nepotrebujete žiadne inštalácie ani sťahovanie programov.
Váš IT technik už nemusí chodiť od počítača k počítaču, aby vám nainštaloval alebo opravil programy, ktoré používate. Váš prevádzkovateľ cloudových služieb sa postará o funkčnosť, technické vybavenie, ukladací priestor, i antivírovú ochranu, ktorú k práci s programami potrebujete. Nemusíte dokonca vlastniť žiaden server a všetka podpora prebieha na diaľku.
Táto služba má nesporné výhody. Redukuje množstvo času a ľudských zdrojov potrebných na spravovanie softvérov. Uchráni vás pred rizikom straty dát vďaka bezpečnostným zálohám v cloude.
Táto forma cloudových služieb je vhodná pre malé a stredné podniky, ktoré chcú redukovať množstvo problémov s hardvérom a softvérom.
PaaS Platforma ako servis
Platforma ako servis, poskytuje platformu pre vytváranie softvéru. Neposkytuje teda softvér ako službu ako je tomu v prvom prípade. Táto platforma je dodávaná prostredníctvom webu vývojárom, ktorý vďaka nej programujú aplikácie. Môžu sa tak plne koncentrovať na svoju práce, bez starostí s operačným systémom, aktualizáciami, ukladacím priestorom alebo infraštruktúrou.
Paas poskytuje nákladovo efektívnu formu vývoja aplikácií. Je vysoko stabilná, takže šetrí čas i peniaze. Navyše je veľmi ľahko prispôsobiteľná v prípade, že na projekt náhle potrebujete väčší výkon či väčšiu databázu. Viac o výhodách PaaS sa dozviete v našom článku venovanom tejto téme.
IaaS Infraštruktúra ako servis
V tomto prípade ide o formu cloudových služieb rýchlo sa prispôsobujúcej vašim požiadavkám. Poskytuje vám kompletnú IT infraštruktúru, vrátane serverov, sietí, operačných systémov, ukladacieho priestoru cez virtuálne technológie. Dávajú klientovi plnú kontrolu nad touto infraštruktúrou, ako keby ste mali dáta centrum, bez nutnosti sa o neho technicky starať. To, čo všetko má mať na starosti poskytovateľ cloudovej služby je samozrejme určené na základe dohody a zmluvy.
Vaše náklady za službu sa môžu flexibilne hýbať s vašimi potrebami. Ak si váš podnik zrazu vyžaduje náročnejšie požiadavky na hardvér, či siete, cloudové clužby sa vám prispôsobia.
Výhody cloudu
- Zníženie nákladov na hardvér a prevádzkovanie IT infraštruktúry vo vašej firme. Nemusíte kupovať rýchlejšie počítače ani veľké dátové úložiska, nemusíte platiť IT-ckarov na opravy vašej počítačovej siete.
- Flexibilita – ak zo dna na deň potrebujete vyšší ci nižší výkon, vďaka cloudu ho máte takmer okamžite.
- Spoľahlivosť – zabudnite na výpadky siete a nedostupnosť vašich dát
- Dostupnosť kedykoľvek a kdekoľvek na svete – môžete pracovať odkiaľkoľvek, kde je internetové pripojenie
- Bezpečnosť dát– presunom do cloudu vyriešite problematiku ochrany dát podľa nových štandardov GDPR
Aký druh cloudových služieb zvoliť
Každý z týchto modelov sa hodí k inému druhu podnikania a podniku samotnému. Najkrajšia na cloudových službách je ich flexibilita, ktorá v dnešnej rýchlo meniacej sa dobe zohráva veľkú úlohu pri konkurencieschopnosti. Nespomenuli sme aj ďalšie výhody plynúce z tejto technologickej inovácie, ktorá sa pomaly, ale isto usídľuje aj v menších slovenských firmách. Viac o tom, ako funguje cloud sa dozviete v tomto článku.
Autor: Nikola Křížková