Život sa presúva na internet. Snažíme sa ušetriť si čas a energiu a preto veľa nákupov robíme cez internet. Podľa štatistického úradu SR z roku 2022, na internete nakupuje 40,3 % Slovákov. Ak ste jedným s nich, prečítajte si náš článok o tom, ako sa vyhnúť zbytočným problémom a zistite ako odhaliť podvodný e-shop.
Ako odhaliť podvodný e-shop? Riaďte sa týmito pravidlami, ktoré vás zorientujú v neprehľadnej džungli internetových obchodov.
- Na e-shope, kde nakupujete, si skontrolujte identifikačné údaje prevádzkovateľa daného e-shopu. Ak e-shop nemá uvedené údaje ako obchodné meno, sidlo firmy a IČO, porušuje tým Obchodný zákonník a v takomto e-shope rozhodne nenakupujte.
- Podozrivé pri e-shope môže byť, ak neumožňuje platbu na dobierku. Nie všetky e-shopu túto možnosť ponúkajú, avšak aj tak zbystrite pozornosť. Na podvodnom eshope túto možnosť nenájdete, a po odoslaní platby sa už svojho tovaru nedočkáte.
- Skontrolujte tiež, či má prevádzkovateľ e-shopu zverejnené reklamačné podmienky. Prečítajte si ich, aby ste vedeli ako sa brániť v prípade, že budete tovar chcieť vrátiť alebo reklamovať. Ak informáciu o spôsobom uplatenia reklamácie nenájdete, e-shop sa dopúšťa priestupku podľa zákona o ochrane spotrebiteľov.
- Nezdajú sa vám popisy produktu dobre preložené? Niektoré podvodné e-shopy používajú na preklad strojové prekladače a preto je tento preklad taký kostrbatý. Niekde dokonca nájdete kombináciu slovenčiny a iného jazyka. Odporúčame sa takému e-shopu vyhnúť. Ak sa prevádzkovateľ e-shopu nachádza mimo Európskej únie, je zložité domôcť sa reklamácie či náhrady škody.
- Ak si nie ste istý, či sa jedná o podvodný e-shop, pokúste sa nájsť predajcu v živnostenskom registri a na googli vyhľadajte recenzie od ostatných zákazníkov. To vám pomôže pri vašom rozhodovaní.
- Podvodné e-shopy majú často neprofesionálnu e-mailovú adresu. Napr. nakupujem@gmail.com. Profesionálny e-shop by rozhodne nemal mať email na gmaily.
- O profesionálnom e-shope vie napovedať aj jeho celková kvalita. Napr. či je daný web enkryptovaný. Zistíte to tak, že začiatok adresy bude obsahovať https:// a nie http://. Ďalej sa zamerajte aj na kvalitu obrázkov. Ak sú obrázky nekvalitné a rozpixelované, hodnoverný e-shop to veru nebude.
- Ak si chcete zisťiť viac informácií o tom, kto a kedy doménu e-shopu registroval, overíte si to na stránke WhoIs DomainTools alebo WhoIs
Pre ďalšie tipy ako sa ochrániť pred nekalými praktikami obchodníkov na internete si prečítajte našich 9 tipov pre bezpečné nákupy na internete.
Ak ste sa už nechali nachytať a zaplatili ste za tovar, ktorý vám nedošiel, alebo prišiel iný tovar, kontaktujte prevádzkovateľa e-shopu. V prípde, že sa nemôžete domôcť svojich práv, môžete dať podnet na políciu alebo Ústredný inšpektorát Slovenskej obchodnej inšpekcie. Slovenská obchodná inšpekcia dokonca zverejňuje zoznam podvodných e-shopov na tejto stránke.
Ak máte poistenie domácnosti, môžete mať uzatvorené pripoistenie kybernetických rizík. V tomto prípade vám škodu vie uhradiť poisťovňa. Ďalšie informácie o poistení kybernetických rizík nájdete na stránke Slovenskej komory daňových poradcov.
Vás tím Sycom