Na čo sú firemné čipy a karty?


Hlavným účelom čipu je identifikovať ľudí, aby:

 • bolo možné sledovať čas dochádzky zamestnancov:
  Pri naskenovaní na hodinovom termináli Kelio Visio bezkontaktný odznak identifikuje člena personálu a zaznamenáva jeho čas dochádzky a aktivity. Prihlasovacie číslo je zaznamenané na čipe každého nositeľa a rozpoznáva sa technológiou RFID.
 • kontrola prístupu do vašich budov pre zamestnancov alebo návštevníkov
  V závislosti od úrovne zabezpečenia požadovanej vo vašej organizácii môžete každému zo svojich zamestnancov prideliť prístupové práva podľa ich profilu a rozvrhu dochádzky. Keď je čip naskenovaný na čítačke Kelio Pass, osoba dostane prístup do spoločnosti podľa povolených zón a časov.

Čipy a karty na kontrolu dochádzky majú schopnosť uchovávať informácie a komunikovať s ich technologickým prostredím. Môžu:

 • zaznamenávať a počítať kredity za kávovary, kopírky a podnikové reštaurácie a pod.
 • spravovať tlač, výpožičky kníh z knižnice, rezervácie techniky či služobných vozidiel a pod.
 • zabezpečiť prístup k prispôsobeným aplikáciám
 • ukladanie biometrických odtlačkov prstov (pre biometrické hodiny)

Kto by mal nosiť čip?

Vaši zamestnanci sú prví ľudia, ktorí by mali dostať zamestnanecký odznak. Avšak vaši návštevníci – zákazníci, externí dodávatelia, doručovatelia, poštári – môžu taktiež vlastniť dočasný čip.

 • dočasný odznak: na identifikáciu a odlíšenie od vašich zamestnancov, čím sa zabezpečí dôvernosť a bezpečnosť vašej organizácie
 • odznak obsahujúci identifikačnú technológiu: na dohľad nad pohybom návštevníkov vo vašich priestoroch a obmedzovanie ich vstupu do oprávnených priestorov.
  Správa návštevníkov Kelio vám uľahčuje prideľovanie a správu čipov návštevníkov.

Ako si vybrať čipy a karty na kontrolu dochádzky podľa technológie a použitia


RÔZNE TECHNOLÓGIE BEZPEČNOSTNÝCH ČIPOV


Technológie spojené s čipmi sa v posledných rokoch rýchlo rozvíjali. V súčasnosti je na trhu niekoľko rôznych technológií s rôznou úrovňou zabezpečenia.

AKO FUNGUJE BEZKONTAKTNÝ ČIP?


Bezkontaktné čipy sú v súčasnosti najbežnejším typom pomocou rádiofrekvenčnej identifikácie alebo RFID. Táto metóda zahŕňa prenos elektromagnetickej energie medzi vysielačom – bezkontaktnou čítačkou RFID čipu – a receptorom (čip a rádiový štítok obsiahnutý v čipe). Používa sa v rôznych technológiách.

AKO VYBRAŤ SPRÁVNY ČIP


Je dôležité vybrať najvhodnejšiu technológiu čipu pre vaše potreby a úroveň zabezpečenia, ktorú požadujete. Nasledujúca tabuľka ponúka kombináciu najbežnejších technológií, aby bol váš výber jednoduchší:

Z obrázku vidíme že existujú čipy na báze Non- RFID, RFID čipy a BLE/NFC čipy. Počet hviezdičiek v prvom stĺpci nám ukazuje bezpečnosť danej technológie. Všetky technológie čipov nám vedia kontrolovať dochádzku zamestnancov ale nie všetky dokážu kontrolovať prístup do budov. Kontrolu prístupov vidíme v treťom stĺpci.

Zdroj: www.kelio.com

Kelio hardvérové ​​zariadenia podporujú rôzne technológie odznakov.

Ktoré sú najbezpečnejšie čipy? Zamerajte sa na technológiu MIFARE DESFire™


MIFARE DESFIRE™


Technológia MIFARE DESFire™ EV2 je v súčasnosti najbezpečnejšou technológiou pre prístupový systém. Považuje sa za hackermi neporaziteľnú a nikdy nebola skopírovaná. Avšak táto technika sa pri svojom najvyššom bezpečnostnom potenciáli používa len zriedka. Zvyčajne sa na identifikáciu zamestnanca používa jeho sériové číslo karty (CSN), čo nie je až také bezpečné.

Najlepšou alternatívou je naformátovať a nakonfigurovať čipy MIFARE DESFire™ s jedinečným, bezpečným loginom. Tento krok zaručuje najvyššiu úroveň zabezpečenia identifikácie vášho prístupového čipu.

AKO KONFIGUROVAŤ ODZNAK MIFARE DESFIRE™


V Keliu prideľujeme bezpečný rozpoznávací číselný kód, jedinečný pre čipy a čítačky vyrábané nami.
Robí sa to pomocou vysoko bezpečného 128-bitového šifrovacieho protokolu AES so šifrovacím kľúčom špecifickým pre spoločnosť Kelio, u ktorého je zaručené, že nebude mať duplikát a je kompatibilný iba s našimi zariadeniami.
Týmto spôsobom sa zbavíte časovo náročných operácií technickej konfigurácie, čo zaručuje najvyššiu úroveň zabezpečenia vašich čipov MIFARE DESFire™ bez dodatočných nákladov.

Vyberte si požadovaný formát čipu a karty na kontrolu dochádzky!


Riešenia kontroly času a dochádzky a riadenia prístupu môžu podporovať rôzne formáty čipov v rámci jednej inštalácie.
Vyberte si formát čipu ktorý najlepšie vyhovuje vašim potrebám, vášim firemným farbám a vášmu vkusu!

 • Formát karty: Formát karty, nazývaný aj „čip ISO“, je jedným z najpopulárnejších čipov. Tento ekonomický čip možno kompletne potlačiť sieťotlačou a prispôsobiť. Môže zohľadňovať imidž vašej spoločnosti a umožňuje rýchlu vizuálnu identifikáciu vašich zamestnancov a návštevníkov a zároveň znižuje riziko podvodu a krádeže identity.
 • Plastové čipy na kľúčenky: Praktické a pevné, zamestnanci si môžu tento čip pridať do zväzku kľúčov, čím sa zníži pravdepodobnosť, že ho zabudnú. Dá sa naskenovať aj cez látku pracovnej uniformy bez toho, aby ste čip museli vytiahnuť.
 • Kožený čip na kľúčenkách: Tento atraktívny a diskrétny odznak skrýva pod krytom z imitácie kože svoju technologickú užitočnosť.
 • Virtuálny čip: virtuálny čip je úplne digitalizovaný a funguje vo vnútri smartfónu. Samotný smartfón sa stáva čipom!
čipy a karty na kontrolu dochádzky

Kontrola dochádzky so smartfónom: Prečo si vybrať virtuálny čip?


AKO MÔŽETE PREMENIŤ SVOJ SMARTFÓN NA ČIP?


Všetky smartfóny dnes môžu byť použité ako virtuálny prístupový čip. Moderné smartfóny štandardne obsahujú technologické protokoly NFC (Near Field Communication) alebo BLE (Bluetooth Low Energy). Tieto technológie umožňujú „nahrať“ bezpečný virtuálny čip do smartfónu z jednoduchého zabezpečeného odkazu zaslaného e-mailom.

Zamestnanec jednoducho predloží svoj telefón pred čítačku kompatibilnú s BLE/NFC alebo prístupovú čítačku, aby zaznamenal svoj príchod alebo spustil otvorenie dverí.

AKÉ SÚ VÝHODY VIRTUÁLNEHO ČIPU NA SMARTFÓNE?


Digitálny čip BLE/NFC má mnoho výhod. To je:

 • Ovládanie na diaľku: možno aktivovať z akéhokoľvek novšieho smartfónu odoslaním e-mailu a akceptovaním vlastníka telefónu. To uľahčuje distribúciu čipov, dokonca aj organizáciám s viacerými pobočkami.
 • Praktické: zjednodušuje riadenie a bezpečnosť organizácií. Nový zamestnanec môže byť zaradený do firemného systému už od prvej hodiny, kedy začne pracovať.
 • Ekonomické: už žiadne stratené, rozbité alebo nevrátené čipy. S virtuálnym čipom platíte len vtedy, keď ho používate!
 • Odolnosť voči neoprávnenej manipulácii: virtuálny čip je bezpečná služba poskytovaná v spolupráci so spoločnosťou Orange a dostupná u všetkých mobilných operátorov.

Prečo si prispôsobiť čipy a karty na kontrolu dochádzky a prístupu?


Prispôsobené kartové čipy – čipy ISO – možno použiť na zobrazenie a priamu kontrolu určitých informácií o držiteľovi ISO čipu: priezvisko, meno, pozícia a oddelenie atď.

Uľahčí to identifikáciu vašich zamestnancov alebo návštevníkov a obmedzíte riziko podvodného použitia vašich ISO čipov.

Prispôsobené ISO čipy sú užitočné najmä pre:

Prispôsobené ISO čipy tiež podporujú váš firemný imidž.

Ako si prispôsobiť čipy a čipové karty na kontrolu dochádzky


ISO karty môžu byť vytlačené rôznymi grafikami, ktoré predstavujú imidž vašej spoločnosti, a môžu obsahovať identifikačné údaje nositeľa karty.

V spolupráci so spoločnosťou Evolis sú k dispozícii dva modely tlačiarní na prispôsobenie ISO kariet:

 • Tlačiareň Tattoo Rewrite: ideálna pre dočasné ISO karty bez technológie, pretože ich môžete vymazať a znova vytlačiť až 500-krát.
 • Tlačiareň Zenius: ideálna na tlač permanentných ISO kariet, farebne alebo čiernobielo.

Tieto tlačiarne sú pripojené k softvéru Kelio, takže môžete automaticky zhromažďovať údaje o svojich zamestnancoch a návštevníkoch (priezvisko, meno, oddelenie, fotografia atď.) a vytlačiť ich na svoje ISO kartičky.

Tlačiarne sa ľahko používajú a majú veľmi vysokú rýchlosť tlače, takže novým zamestnancom môžete v prvý deň vydať prispôsobené karty.

Tlačiaren na ISO karty

Prečo si vybrať Kelio čipy a karty na kontrolu dochádzky a prístupu?

 • Široká škála čipov kompatibilných so softvérom a vybavením Kelio
 • Multifunkčné čipy: Správa času a dochádzky, Kontrola prístupu a ďalšie súvisiace funkcie
 • Na jednej inštalácii Kelio je možné niekoľko technológií a formátov čipov
 • Prispôsobenie čipov s integráciou údajov zamestnancov/návštevníkov zo softvéru Kelio
 • Podpora pri výbere a konfigurácii vašich čipov a ISO kariet

SYCOM SYSTEMS je autorizovaným distribútorom Kelio produktov a služieb na slovenskom a českom trhu. Zabezpečujeme inštaláciu a následnú podporu dochádzkových a prístupových systémov. V prípade otázok nás kontaktujte na adrese info@sycom.sk